bok@kredyt24.edu.pl

Pożyczki długoterminowe – u kogo można takie zaciągnąć?

Parabanki oficjalnie nie mogą posługiwać się pojęciem kredytu konsumenckiego, nie mogą również, zgodnie z prawem bankowym, obowiązującym jedynie w odniesieniu do samych instytucji bankowych, oferować kredytów. Długoterminowe pożyczki czy pożyczki ratalne to alternatywa, która świetnie sprawdza się w przypadku wszystkich konsumentów mających problem z zaciągnięciem tradycyjnego zobowiązania kredytowego lub chcących skorzystać z nieraz naprawdę dobrych warunków parabanków.
Pojęcie pożyczki związane jest jakby z definicji z jedną, szybką, krótka spłatą – najczęściej dwutygodniową czy trzydziestodniową. Przy takich spłatach koszty dodatkowe są niwelowane, a zdarza się coraz częściej, że ich w ogóle nie ma. Ze wszystkim jednak można sobie poradzić – z tego względu możemy korzystać z pożyczek ratalnych, do złudzenia przypominających kredyty bankowe, jednak opierające się na zdecydowanie mniejszej ilości formalności.

Nie tylko błyskawiczna chwilówka

Zaufanie konsumentów do korzystania z krótkich, trzydziesto-, czterdziestopięcio- czy sześćdziesięciodniowych pożyczek, w których należy spłacić zawsze całość swojego zobowiązania sprawiło, że na rynku pojawił się nowy, równie ciekawy produkt. Udostępnienie możliwości spłacenia swojego zobowiązania w większej sumie czy w dłuższym czasie odpowiada szczególnie tym, których dochody nie są zbyt wysokie i zdobycie naraz większej kwoty jest zwyczajnie trudne do osiągnięcia. Pojawienie się takiej opcji wśród wielu innych, zakładających brak konieczności przedstawienia zaświadczenia o zarobkach, bez sprawdzania w rejestrach dłużników, udzielania ich zadłużonym, dosłownie w 15 minut, nawet za pomocą Internetu, było jedynie kwestią czasu.
Logika podpowiada nam, że im dłuższa pożyczka i im większa kwota, tym większe będą koszty dodatkowe, które będzie trzeba spłacić. To jednak nie powód do rezygnowania z tego produktu – jak się okazuje, ze względu na spora konkurencję na rynku nie jest to aż tak drogie, jak może się wydawać i zdaje się być idealną alternatywą dla wszystkich produktów bankowych. W ten sposób klient jest spokojniejszy, gdyż ma zdecydowanie większe szanse na zdobycie niezbędnych funduszy do spłacenia swojego zadłużenia. Wysokich opłat dodatkowych można się jednak spodziewać zawsze, gdy będziemy się starać ominąć regularne spłacanie zadłużenia – w takich sytuacjach dobra wola pożyczkodawcy się kończy, a pojawiają się paragrafy oraz konkretne zapisy w umowie. Ustawa antylichwiarska, uchwalona w zeszłym roku, chroni konsumentów przed zawyżonymi kosztami w takich przypadkach, jednak i tak opłat w takich chwilach można się spodziewać.